Tunturi – Lapland adventure 2016

Tunturi – Lapland adventure 2016

Tunturi – Lapland adventure 2016

Comments Off on Tunturi – Lapland adventure 2016

Es, Inguna Juhņeviča, esmu Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas Award vienības vadītāja, kura no 29. jūlija līdz 10. augustam kopā ar Award vadītāju Taurupes pamatskolā Ligitu Milleri un piecām programmas Award dalībniecēm – Ievu Cederi, Lauru Viktoriju Vorpu, Ievu Niedru un Sandu Zariņu – piedalījos  „Erasmus+” projektā „Tunturi- Lapland adventure 2016”

ingun

Programmas Award zelta līmeņa projekts ir jāplāno un jārealizē sadarbībā ar citiem cilvēkiem,  mazpazīstamā vidē veicot vietējai sabiedrībai noderīgus pasākumus. Mēs to realizējām 1500 km attālu, vēl piedevām kalnos – Saariselkaā, kas ir ievērojams kūrorts, pats tālākais uz ziemeļiem Somijā un atrodas Urho Kekkosen nacionālā parka teritorijā. Starptautisks jauniešu apmaiņas projekts ” Tunturi- Lapland adventure 2016″ norisinājās Somijā,  Lapzemē  un  tajā piedalījās 25 jaunieši un 10 viņu vadītāji no Latvijas, Somijas, Lietuvas, Slovēnijas, Nīderlandes un Čehijas.

Lidojām no Rīgas uz Helsinkiem, tad tālāk uz Oulu, kur lidostā mūs sagaidīja somu grupa, un 500 km ceļojums uz Ziemeļiem – Lapzemi  varēja sākties. 250 km no Oulu apskatījām Rovaniemi, kas  ir Lapzemes galvaspilsēta, kur ir Santa Klausa mājvieta. Rovaniemi atrodas tematiskais Ziemassvētku parks „Santa Park” un Lapzemes muzejs „Arktikum”’. Visa Lapzeme ir viens liels  arktiskais zooloģiskais dārzs, kur dzīvnieki brīvi staigā, ēd, te cilvēks ir dabas sastāvdaļa nevis otrādi. Ja redzi, ka mašīna apstājusies uz ceļa, tad zini – tiek fotografēti ziemeļbrieži, kuri brīvi staigā, meklēdami sūnas, zāli (pie 40. brieža mēs tos beidzām skaitīt). Ir redzami aļņi un daudz putnu.

maajakopaa

Kopā ar pārējiem projekta dalībniekiem apmetāmies Urho Kekkosen nacionālā parka teritorijā, kur neviena ēka, kas lieliski iederās ainavā, nav augstāka par diviem stāviem. Liekas, ka tās ir celtas 2 gadsimtus atpakaļ vai senāk. Neredzam nevienu žogu, kas apjoztu mājas. Šeit ir daudz melleņu, tās aug pie katras mājas. Izejot no rīta laukā no mājas un pie sliekšņa salasi mellenes, zilenes, brūklenes, dabas bagātību ir pārpilnība, un nemaz neliekas, ka Somija ir ziemeļos, jo ir siltāks kā Latvijā, saule dienā silda līdz plus 25 grādiem!

Mūsu projekta galvenais mērķis ir iedrošināt un iemācīt jauniešiem sastrādāties ar nepazīstamiem vai mazpazīstamiem cilvēkiem, tādējādi palīdzot viņiem nonākt pie kopēja rezultāta.

aklas-vistinjas

Ņemot vērā to, ka šis programmas Award projekts bija saistīts ar “Erasmus+” – “Tunturi: Lapland Adventure 2016” bija arī vēl citi mērķi: starpkultūru izglītība un starpkultūru dialoga veidošana. Projekta ietvaros 2 dienas strādājam sabiedrības labā: visi jaunieši bija sadalīti 3 grupās – mākslas, mūzikas, valodas. Devāmies uz Ivalo, pie  sāmiem, kuriem ir pašiem sava valoda, muzejs un liela bibliotēka, kur tad mēs realizējam savas ieceres – radošās mākslas, mūzikas un valodas darbnīcas. Katra nacionālā grupa jau savlaicīgi pārdomāja, kāds varētu būt tās piedāvājums, tādēļ arī mēs sagatavošanās darbus veicām Latvijā, domājot un plānojot, ko tad darīsim. Izlēmām sagatavot notis un paņemt līdzi stabules.

 

Ivalo sāmiem ir radio stacija, kuras apmeklējuma laikā skrīveriete  Ieva Niedra sniedza interviju: https://soundcloud.com/radio-inari/avartti-saation-leirilaiset. Radio strādā jaunieši, kuri neapmeklē skolu un tas mūs pārsteidza, jo visi runā ļoti labā angļu valodā, ir atvērti, paši izdomā interesantus jautājumus un tos uzdod. Šajā dienā uzzinājām to, ka Ivalo sāmiem ir savs parlaments un nacionālās identitātes centrs, viņiem ir savi dziedātāji, viņi izdod  grāmatas.

Starpkultūru izglītību realizējam arī trešajā dienā, kad notika starpkultūru vakariņas. Katra valsts pagatavoja ēdienus un dzērienus, protams, neiztika arī bez prezentācijas.

sadziedaashanaas

Piedzīvojumu ceļojumam gatavojamies 2 dienas. Visi jaunieši tika sadalīti grupās –  katrā grupā viens jaunietis no Latvijas, Somijas, Lietuvas, Slovēnijas,  Nīderlandes un Čehijas. Pavisam 5 grupas, kas strādāja kopā visas projekta dienas. Šis piedzīvojums paplašināja jauniešu redzesloku un pavēra plašāku skatījumu: kā tad vislabāk jauniešus saliedēt, ja ne iekļaujot programmā piedzīvojumu ceļojumu un nakšņošanu teltīs!

gicha

Jaunieši izveidoja par šo projektu blogu, kurš pieejams šeit: http://tunturi.gaha.si/  

Pēc sagatavošanās, somu salikšanas, pārtikas sadales, pirmās palīdzības apgūšanas, visas  grupas devās ceļā. Maršrutu jauniešu grupas izstrādāja pašas. Katru dienu viņi nogāja 18 – 20 kilometrus, bet tā ir ļoti liela atšķirība vai tu ej pa līdzenu ceļu vai tev ar  visu smago somu jārāpjas kalnos. Un kas tad vispār ir “Tunturi”? Tas ir viens no kalniem, kuru šeit ir ne mazums. Katrai grupai iznāk šķērsot gan kalnu pārejas, gan brist pa upēm, gan caur purviem. Fiziski tas ir gana grūti, bet visas grupas tam ir gatavojušās ilgi un neviens negrasās padoties. Kas tad ir programmas Award pamats? Tā ir pieredzes izglītība, kur tikai tas, ko tu pats esi izdarījis paliek tavā atmiņa. Pieredze ir tas ko tu iegūsti tādā veidā, un to neviens tev nevar atņemt un tā nav ne ar ko aizstājama. Dzīvē, kad tev gadās kādas grūtības skolā vai ģimenē, tu domā:”Bet toreiz tajos kalnos man bija tik grūti, ka atceroties pat gribas noraust kādu asaru, bet es to izturēju!” Līdz ar to tu kļūsti konkurētspējīgs arī darba tirgū.

Ieva Cedere stāsta, ka tad, kad bija jābrien pāri purvam, komandas biedri Erkki un Vids sameklēja baļķus un salika tos kā laipu, lai visi varētu iet tālāk. Komandas darbs ir neaizstājams un to nevar iemācīties sēžot skolas solā.  Ieva stāsta, ka visgrūtākais bija tas, ka vakarā pie ugunskura tev nav kam uz pleca paraudāt un latviski izstāstīt cik tev ir bijis grūti. Tagad viņa saprot visus latviešus, kuri dodas svešumā – cik tas ir grūti, un šie cilvēki notekti nav vieglas dzīves meklētāji.

kalni2

Somijas izglītības sistēma ir viena no labākajam pasaulē, un tagad, redzot savus komandas biedrus – somus un somietes, tu sāc saprast, kur tad tas āķis slēpjas. Ja mēs visas, atgriežoties no Somijas, pēkšņi kļūtu par izglītības ministrēm, tad vienu reizi nedēļā mūsu skolēni noteikti ietu pārgājienā. Somiem nav tāda jēdziena – nelabvēlīgi laika apstākļi, viņi nav čīkstuļi un pīkstuļi. Visiem ir ūdensnecaurlaidīgi tērpi un zābaki, jo līt var sākt arī no skaidrām debesīm. Vai tāpēc viņi kaut kur neies? Ejot pa kalnu takām, satikām daudzas somu ģimenes – bērni nesa smagās somas un pat neiekurnējās. Somi saka – tev ir stress, liekais svars? Ņem somu plecos un aidā – ej laukā vai sniegs vai lietus, tas norūda, liek nebaidīties no grūtībām. Vienalga, kur tu paskaties – visi skrien, iet, brauc ar velosipēdiem, tāda pašpietiekama tauta. Mēs tik domājam, kā ielikt stundu sarakstā kādu teorētisku veselības mācību, bet lūk tava reālā dzīvē un tu pats esi savas veselības noteicējs un ej kopā ar klasi laukā, lai tu redzi, kā veselību var saglabāt. Diemžēl, Latvijā puse klases baidās saslimt un otra puse zvana mammai/tētim, lai jau brauc pakaļ, jo tuvojas lietus mākonis. Mums vienmēr ir atrunas – nav drēbju, nav telts, bet visu nepieciešamo ģimenei ir vairāk vērts iegādāties nekā kārtējo prestižo auto. Zināmā mērā arī Rio olimpiāde parāda mūsu izglītības sistēmas mīnusus.  Jāmainās ir visai sabiedrībai, ne tikai skolai. Un projekts ir lieliska vieta, kur sevi parādīt un citus apskatīt, nepadoties. Saprast, ka fiziskās aktivitātes, iešana un  skriešana dabā ir kā meditācija – tu saplūsti kopā ar dabu un visu mūžu, aizverot acis tu atcerēsies to taku, pa kuru tu gāji kopā ar ziemeļbriežiem, tu saproti, ka šīs sajūtas tev neviens dzīvē vairs neatņems. Mēs, kas piedalījāmies šajā projektā, noteikti atcerēsimies, kā mēs katru rītu sveicinājāmies- Moi, Sveiki, Hallo, Ahoi, Labas, Zdravo, un tā mums pietrūks.

Visa sākums ir vienmēr grūts, beigas ir vienmēr bēdīgas, jo jāsaka Goodbye, Houdoe, Heihei, Viso gero, Adijo, Na shledanou, Visu labu. Tomēr tas, kas ir pa vidu – tas veido tavu dzīvi. Skolas klasei ne vienmēr ir četras sienas” – ar tādiem vārdiem mūs pavadīja somi.

About the author:

Tags:

Back to Top