Vējš burās!

Vējš burās!

Vējš burās!

Comments Off on Vējš burās!

2018.gada 11.-17.augustā Salacgrīvas novadā notika The Duke of Edinburgh’s International Award Latvia nometne jauniešiem “Vējš burās!”. Nometnē piedalījās 52 jaunieši no dažādām Latvijas vietām, Lielbritānijas, Maltas, Nīderlandes, Somijas un Turcijas. Dalībnieku vidū: Award dalībnieki un jaunieši, kuri par Award iepriekš zināja pavisam maz vai neko.

Valsts izglītības satura centra organizētās nometnes programma tika veidota, balstoties uz Award struktūru un principiem. Katra nometnes diena tika saistīta ar kādu no Award jomām – fizisko sagatavotību, prasmēm, brīvprātīgo darbu vai piedzīvojumu ceļojumu. Visas jauniešu aktivitātes bija kā izaicinājums, kuru pieņemot varēja gan iegūt jaunus draugus, gan kļūt drosmīgākam, pašpārliecinātākam, zinošākam, atvērtākam pret citiem un, protams, izdzīvot jaunu pieredzi.

Pēc atraktīvas savstarpējās iepazīšanās nometnes pirmajā dienā, 12. augusts tika veltīts jaunizveidoto komandu saliedēšanai un fiziskām aktivitātēm. Nometnes satura vadītāja Una Dreiblate stāsta: “Otrajā nometnes dienā jaunieši spēlēja spēli “Airis – Bura – Spara rats”, kas iekļāva 9 interesantus komandu saliedēšanas uzdevumus dažādos sarežģītības līmeņos. Uzdevumi blokā “Airis” bija saistīti ar sadarbību un komandas garu, “Bura” – gudriem lēmumiem, stratēģisku rīcību un prātīgu uzvedību, savukārt “Spara rats”- izveicību, drosmi un kārtīgu darba dunu. Otrajā spēles līmenī varēja tikt tikai tās komandas, kuras bija veiksmīgi izpildījušas vismaz divus pirmā līmeņa uzdevumus, bet trešajā – tikai tās komandas, kuras tika galā ar vismaz diviem otrā līmeņa uzdevumiem.” Spilgts dienas notikums bija arī pašdarināto kartona laivu parāde.

Zelta līmeņa Award dalībnieku komanda pilda uzdevumu “TOPS”

Trešās nometnes dienas programma bija veltīta 21. gadsimta prasmju un zināšanu apguvei un pilnveidei. Teorētiski – praktiskajās nodarbībās dalībnieki kopā ar iedvesmojošiem pasniedzējiem uzzināja ko vairāk par digitālo rīku izmantošanu, videi draudzīgu resursu izmantošanu, kā arī debatēm un improvizāciju. “Jaunieši mācījās efektīvi izmantot digitālos rīkus sociālajā vidē, kā arī analizēja to, vai tas, ko viņi publicē internetā, ir drošs viņu nākotnei. Nodarbībā par “Zero Waste” principiem jauniešiem bija iespēja uzzināt un pašiem veidot idejas par to, kā samazināt cilvēku radīto ietekmi uz apkārtējo vidi. Improvizācijas teātra nodarbībā jaunieši caur spēlēm un dažādām aktivitātēm mācījās prasmes, kas viņiem noderēs, uzstājoties publikas priekšā. Debašu nodarbības laikā viņi saprata kā ātri un efektīvi reaģēt stresa situācijās un kā formulēt un pamatot savu viedokli,” stāsta nometnes grupas līdere Ligita Millere.

Prasmju dienas nodarbība “Improvizācija”

Dienas noslēgumā zelta līmeņa dalībnieki no dažādām valstīm bija sagatavojuši kultūru vakara aktivitātes, kur jaunieši varēja iepazīties ar britu, nīderlandiešu, maltiešu, somu un turku kultūru.

“Nometnes ceturtās dienas rīta pusē jaunieši gatavojās savam pārgājienam no Vecmuižas uz Veczemju klintīm. Pieaicināto ekspertu vadībā tika apgūtas āra dzīvei nepieciešamās prasmes un zināšanas, piemēram, kartes un kompasa izmantošana, līdzi ņemamā ekipējuma izvēle, ugunskura kurināšana, maltīšu plānošana un pirmās palīdzības sniegšana. Pēcpusdienā jauniešu komandas devās uz jūru, mērojot aptuveni 13 kilometrus garu maršrutu caur mežu. Pa ceļam bija izvietoti kontrolpunkti, kuros bija iespēja pārbaudīt iepriekš gūtās zināšanas,” atklāj nometnes grupas līdere Ineta Legzdiņa.

Devāmies pārgājienā “Vecmuiža – Veczemju klintis – Vecmuiža”

Vakarā katra komanda gatavoja vakariņas un klausījās zelta līmeņa dalībnieku Award ceļojumu stāstos. Lietainā nakts tika pārlaista teltīs. Nākamajā dienā, atgriežoties viesu namā “Vecmuiža”, dalībniekiem bija iespēja dalīties ar savu pārgājiena pieredzi un analizēt to.

15. augustā nometnes dalībniekiem bija iespēja piedalīties nodarbībā par pašmotivāciju. Vieslektors Āris Birze caur savu dzīves gājumu un dažādiem praktiskiem uzdevumiem jauniešiem izklāstīja to, kā domas, sajūtas, rīcība un rezultāts ir savstarpēji saistīti, un norādīja uz vides, uzvedības, prasmju, pārliecību un “es” mijiedarbību.

Nodarbībā par pašmotivāciju, mācījāmies lepoties ar sevi

“Brīvprātīgā darba dienā visi jaunieši devās uz Tūju un Salacgrīvu, kur veica dažādus labos darbus. Dalībnieki apciemoja veco ļaužu pansionātu, stādīja puķes un krūmus, sakopa jūras piekrasti un apkopa kuģi,” par 16. augusta nometnes aktivitātēm stāsta nometnes grupas līderis Kaspars Bulindžs.

Mērķu plānošanas nodarbība

Pēc praktiskās iepazīšanās ar visām četrām Award jomām jauniešiem tika piedāvāta nodarbība par mērķu plānošanu, un uzreiz pēc tās viņi tika aicināti uz individuālām konsultācijām. To laikā Award vadītāji, pieaugušie, kuriem ir attiecīgs sertifikāts, palīdzēja jauniešiem saprast, ko viņi labprāt vēlētos darīt katrā no Award jomām un kādus individuālos mērķus sasniegt.

 

JAUNIEŠU ATSAUKSMES

Nadīna, Award bronzas līmeņa dalībniece no Alsungas: “Pēc šīs nometnes atmiņā palika jauniegūtie draugi, interesantās un jautās nodarbības, pozitīvais nometnes personāls un piedzīvojumu ceļojums. Iegūtie draugi – ļoti atvērti un izpalīdzīgi, tādēļ joprojām uzturu ar viņiem kontaktu. Nodarbībās varēja uzzināt daudz jauna, varēja izpausties un izteikt savu viedokli. Nometnes personāls, tāpat kā nometnes draugi, bija atvērti un draudzīgi.

Vērtīga likās lekcija, ko vadīja Āris Birze. Viņš bija pārliecināts par sevi, stāstīja notikumus no savas dzīves, runāja par tēmu, kas pašam ir sāpīga, bija patiess un ieteica daudz noderīga.”

Reinis, Award bronzas līmeņa dalībnieks no Alsungas: “Visspilgtāk atmiņā man palicis kāpiens ”Topā”, jo man vajadzēja uzticēties pārējiem, kuri ar striķiem turēja stabu un platformu, uz kuras man bija jāuzrāpjas un jānostājas. Tas tiešām bija pārbaudījums, jo es nevienu tur vēl nepazinu! Atceros momentu no pārgājiena, kad pēc apmaldīšanās beidzot kartē sapratām, kur esam un uz kuru pusi jādodas. Tad komandas biedri uzreiz atslāba un kļuva runīgāki. Vēl man patika vieslektori, kuri mums klāstīja par viņu profesijām. Viņu stāstījumi mani reāli iedvesmoja.”

Barbara, Award bronzas līmeņa dalībniece no Daugavpils: “Šī nometne bija pirmā, kurā es piedalījos, tādēļ atmiņā palika iepazīšanās diena ar nodarbībām, kuras veicināja nometnes dalībnieku savstarpējo komunicēšanu.

Pārgājiens man bija izaicinājums. Es cīnījos ar nogurumu, sāpēm mugurā un kājās. Tikai mājās sapratu, ka nākošreiz jāpiedomā pie apģērba un apaviem. Papildu tam – gadījums, kad mūsu komandas biedram mežā iedzēla lapsenes. Bija grūti sniegt pirmo medicīnisko palīdzību, kad cietušais atrodas izmisumā un krīt panikā.

Visas nometnes aktivitātes man bija vērtīgas. Es esmu/biju tas cilvēks, kurš prot plānot dienai nelielu skaitu aktivitāšu. Nometne deva man pieredzi, jo dienas saturs prasīja ilglaicīgu uzmanību, darbību un aktivitāti. Grūtāk klājās no rītiem! Domāju, ka dienas, nedēļas, mēneša u.t.t. satura plānojums ir ļoti svarīgs manā turpmākajā dzīvē, jo domāju par studijām Latvijas augstskolā.“

Katrīna, Award sudraba līmeņa dalībniece no Dobeles novada: “Saistībā ar šo nometni atmiņā noteikti paliks aktivitāte ar nosaukumu “TOPS”. Pirms kāpšanas nelielajā tornī, kuru noturēja taisni mani komandas biedri, man bija nelielas bailes tajā kāpt, bet es uzkāpu, sasniedzu torņa galu un pārvarēju savas bailes!

Šobrīd vērtīgākais, ko esmu ieguvusi no nometnes laikā notikušajām nodarbībām, ir individuālā nodarbība ar vienu no Award vadītājām, ar kuru es runāju par savām interesēm. Viņa man palīdzēja izvēlēties Award zelta līmeņa jomas mērķus.”

Agnese Keita, Award bronzas līmeņa dalībniece no Gulbenes: “Protams, ka atmiņā palika ekskluzīvais pārgājiens, kas ļāva saprast, kā ir ar visu tikt galā pašiem un cik liela  nozīme ir komandas saliedētībai. Spilgti atceros spēli, kuras laikā pārbaudījām katrs sevi un mūsu komandu. Spēle lika saprast, ka katrs mazais sasniegums vedīs tevi augstāk kalnā! Tāpat atmiņā noteikti paliks iepazītie cilvēki. It īpaši mana māju grupa – viņi bija un ir īpaši!

Liels ieguvums no dalības šajā nometnē priekš manis noteikti ir iegūtā informācija  no Āra Birzes lekcijas par sevis motivēšanu un novērtēšanu, jo, manuprāt, šīs prasmes noder visur, kā ikdienā, tā mācībās. Āra ieteiktās grāmatas noteikti meklēšu un lasīšu.
Vēl ieguvums ir prasme strādāt komandā un spēja vienoties dažādos jautājumos. Šīs prasmes man īsti nebija, bet tagad varu teikt, ka tas ir mainījies!”

Aivis, nometnes dalībnieks no Lielvārdes: “Trīs lietas, kas palikušas no šīs nometnes: pirmkārt, aktivitātes, kurās vajadzēja strādāt komandā. Otrkārt, atceros pārgājienu, kurā es noberzu kājas. Nepadevos un gāju tālāk līdz finišam! Treškārt, veicot brīvprātīgo darbu, ieraudzīju, ka mežā ir tik daudz atkritumu. Nekad nepadomātu, ka to tur var būt tik daudz.

Uzskatu, ka pagaidām vērtīgākais, ko guvu no dalības nometnē, ir tieši darbs komandā. Tas man parādīja, ka ir cilvēki, kuri var man palīdzēt.”

Sandis, nometnes dalībnieks no Rēzeknes: “Trīs lietas, kas man paliks atmiņā no šīs nometnes: pirmkārt, tie ir brīži ar jauniegūtajiem draugiem. Otrkārt, vakara dejas un laiks kopā ar ārzemniekiem. Mēs latvieši ārzemniekiem mācījām latviešu tautas dejas kā, piemēram, “Cūkas driķos” un “Ābrama polka”. Kopā ne tikai dejojām, bet arī dziedājām un spēlējām dažādas spēles. Treškārt, spēle “Airis. Bura. Spara rats”. Pateicoties šai spēlei, tika saliedēta mūsu komanda. Spēle atmiņā palika kā ļoti interesanta un aizraujoša.

Jāatzīst, ka nebiju domājis, ka lekcijas būs tik interesantas! Parasti pēc tādiem pasākumiem cilvēki sūdzas, cik bija garlaicīgi, bet man tās patiešām patika. Visvairāk atmiņā palika Āra Birzes lekcija par pašmotivāciju. Pēc šīm nodarbībām es uz konkrētām situācijām un vispār dzīvi kopumā skatos pavisam citām acīm un daru lietas citādāk nekā biju darījis iepriekš.”

Ieva, Award bronzas līmeņa dalībniece no Stopiņu novada: “Vienas no spilgtākajām atmiņām saistās ar piedzīvojuma pārgājienu, super labu pieredzi, jautrību, kā arī manām emocijām tā laikā. Man ļoti patika “māju” un “krāsu” grupu nodarbības un kopīgi padarītie darbi. Tie deva man sapratni, kā veidot komandas darbus, prezentācijas, smelties daudz dažādas idejas vienam no otra, analizēt notiekošo, kā arī sadarboties kā komandai un uzklausīt citu padomus.

Nometnes laikā es ieguvu pašus jautrākos, labākos un brīnišķīgākos draugus! Šajā nometnē bija paši labākie līderi un nometnes vadītāji. Nekad līdz šim neesmu bijusi tik foršā, jautrā nometnē kā šī!”

Nometne tika īstenota pateicoties Valsts izglītības satura centra, Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2018.gadam līdzekļiem, British Council pārstāvniecības Latvijā piešķirtajam mērķfinansējumam, privātam S.Boddy ziedojumam un dalībnieku līdzdalības maksai.

Informāciju sagatavoja: Katrīna Sprudzāne, Valsts izglītības satura centra vecākā referente Tālr.: 67350959, e-pasts: katrina.sprudzane@visc.gov.lv.

About the author:

Tags:

Back to Top