Aktualitātes

 • Piesakies starptautiskajai Award nometnei
  Piesakies starptautiskajai Award nometnei
  Comments Off on Piesakies starptautiskajai Award nometnei

  2018. gada 11. – 17. augustā viesu namā “Vecmuiža” (Salacgrīvas novadā) notiks The Duke of Edinburgh’s International Award Latvia nometne jauniešiem “Vējš burās!”.

  Jauni draugi un paziņas, daudzveidīga un piesātināta programma, izaicinājumi, komforta robežu paplašināšana, iedvesma – tie ir tikai daži vārdi, kas raksturo šo nometni.

  Nometnes programma

  Vai arī tu vēlies būt starp tiem 50 jauniešiem, kas šo visu piedzīvos? Vēlies? – Tad līdz 20.jūlijam piesakies, aizpildot anketu: ej.uz/VejsBuraas

  Mērķgrupa: jaunieši vecumā no 14 līdz 18 gadiem.

  Nometni organizē: The Duke of Edinburgh’s International Award Latvia (Valsts izglītības satura centrs) sadarbībā ar Starptautiskās programmas Award Zelta biedrību

  Nometne tapusi pateicoties Izglītības un zinātnes ministrijas un British Council Latvia atbalstam.

   

  Informācija atjaunināta 10.07.2018

   

  Saite uz šo ziņu..
 • Mērķis: AWARD katrā Latvijas pašvaldībā
  Comments Off on Mērķis: AWARD katrā Latvijas pašvaldībā

  Valsts izglītības satura centrs no 2006.gada 6.jūlija dod iespēju iestādēm un organizācijām, kuru mērķauditorijā ietilpst jaunieši vecumā no 14 līdz 24 gadiem, ikdienas darbā izmantot Edinburgas hercoga starptautisko jauniešu pašaudzināšanas programmu Award – neformālās izglītības rīku, kas palīdz jauniešiem sagatavoties patstāvīgai dzīvei un darbam. Pirmajā desmitgadē sasniegtie rezultāti, Award pieejamība Latvijā un arvien jauni apkārtējās pasaules radītie izaicinājumi, ar kuriem saskaras sabiedrība, liecināja par to, ka otrajā gadu desmitā arvien biežāk jāizskan Award vārdam, arvien vairāk pieaugušajiem vajadzētu apzināties šī rīka izmantošanas iespējas un arvien vairāk jauniešiem būtu jābūt iespējai veidot un pildīt pašu interesēm un spējām atbilstošas izaugsmes programmas.

  Pateicoties British Council pārstāvniecības Latvijā atbalstam 2016.gada izskaņā VISC uzsāka Award attīstības veicināšanas projekta īstenošanu.

  Projekta pirmā posma ietvaros Award attīstības projektu vadītāja Līvija Uskale darbojās trīs jomās: Award atpazīstamības veicināšana jauniešu un potenciālo īstenotāju vidū, informatīvo materiālu izveide un atbalstītāju/sponsoru piesaiste. Laika posmā no 2016.gada novembra līdz 2017.gada maijam:

  Pirmie informatīvie pasākumi par AWARD Rīgā un Vidzemē.

  #AWARDskrien komanda skrējiena dienā

  Otrajā projekta posmā, no 2017.gada jūnija līdz 2018.gada aprīlim, notika virkne klātienes informatīvo pasākumu Latgales, Vidzemes un Zemgales plānošanas reģionā, turpinātas atbalstītāju/ziedotāju piesaistes aktivitātes, kā arī izveidots video materiāls, kurā tiek stāstīts par to, kas ir Award un kādēļ jauniešiem ir vērts iesaistīties.

  • Šķērsoti vairāk nekā 4500 kilometri, lai iepazīstinātu 200+ jauniešu centru darbiniekus, jaunatnes lietu speciālistus, nevalstisko organizāciju pārstāvjus un izglītības iestāžu personālu 30 Latvijas pašvaldībās. Līdzās informācijai par Award un to, kas ir jāizdara, lai iestāde vai organizācija varētu saņemt tiesības īstenot Award, Award vadītāji dalījās ar saviem pieredzes stāstiem.

  Ko par šiem pasākumiem saka apmeklētāji?

  • “Paldies par šo pasākumu! Award ir izaicinājums arī man pašai. Ceru, ka palīdzēšu jauniešiem sasniegt viņu mērķus!” (Preiļi)
  • “Interesanti, iespējami. Prieks, ka Award ienāk arī laukos.” (Vārkava)
  • “Paldies par parādīto iespēju, kā palīdzēt jaunietim realizēt savas ieceres.” (Ilūkste)
  • “Prieks par to, ka jauniešiem tiek mācīts izvirzīt un sasniegt savus mērķus.” (Ludza)
  • “Ļoti interesanta un aizraujoša programma. Paldies, ka devāt iespēju uzzināt par to!” (Zilupe

  Award vēstneši dalās ar informāciju un pieredzes stāstiem

  • #AWARDvizītkarte – 12 Latvijā dzīvojošu jauniešu stāsts par to, kas ir Edinburgas hercoga starptautiskā jauniešu pašaudzināšanas programma Award, un to, kādēļ jauniešiem ir vērts tajā iesaistīties.
  • Nokomplektā #AWARDskrien komanda. gada maijā 27.Rīgas maratonā piedalīsies 87 skrējēji no 9 Award vienībām.

  Projekta aktivitātes notikušas British Council pārstāvniecības Latvijā finansētā projekta ietvaros

  Saite uz šo ziņu..
 • #AWARDvizītkarte
  Comments Off on #AWARDvizītkarte

  Vēlies uzzināt, kas ir Award programma? Tevi interesē tas, ko citi jaunieši dara, lai saņemtu Edinburgas hercoga starptautisko bronzas, sudraba vai zelta apbalvojumu? Domā par to, kādēļ ir vērts kļūt par Award dalībnieku, un ko var iegūt pateicoties dalībai Award?

  Tad skaties video, kurā 12 Latvijā dzīvojoši jaunieši sniegs atbildes uz šiem jautājumiem!

  Lai redzētais un dzirdētais iedvesmo izaicināt uz savu mērķu izvirzīšanu un sasniegšanu! Gaidām Award pulkā!

   

  PALDIES awardiešiem – Kitijai Bergholdei, Artūram Borovojam, Kārlim Štameram, Amandai Bizauskai, Gunai Unai Jāzepai, Henrikam Bērmanim, Selīnai Bogdanovai, Beātei Fabjančikai, Renātei Burakai, Anetei Piļkai, Barbarai Bērziņai un Sintijai Zaičenkovai – par to, ka dalījāties ar saviem Award stāstiem!

  PALDIES British Council Latvia par šīs ieceres finansiālu atbalstīšanu!

  PALDIES Young Media Sharks par vizītkartes veidošanu!

  Saite uz šo ziņu..
 • 2018. gada informatīvais seminārs Nr.1
  Comments Off on 2018. gada informatīvais seminārs Nr.1

  12.martā Valsts izglītības satura centrā notika Informatīvs seminārs Award vadītājiem. Tā ietvaros semināra dalībnieki iepazinās ar Valsts izglītības satura centra veidoto 2018.gada Award pasākumu plānu, atskatījās uz 2017.gadu caur Award vienību un Award dalībnieku prizmu, guva priekšstatu par Tiešsaistes sasniegumu grāmatu, apsprieda Award zīmola lietošanas iespējas un apsprieda sev aktuālos jautājumus, kas saistīti ar Award īstenošanu.

  2018. gada pasākumu plāns

  2017. gada pārskats

  Tiešsaistes Sasniegumu grāmata

  AWARD zīmols un video par AWARD

  Saite uz šo ziņu..
 • Iespēja pieteikties dalībai piedzīvojumu ceļojumu apmācību nometnē
  Iespēja pieteikties dalībai piedzīvojumu ceļojumu apmācību nometnē
  Comments Off on Iespēja pieteikties dalībai piedzīvojumu ceļojumu apmācību nometnē

  2018.gada 28.aprīlī – 1.maijā Valsts izglītības satura centrs Ulbrokas vidusskolā (Vālodzes, Stopiņu novads) organizē Edinburgas hercoga starptautiskās jauniešu pašaudzināšanas programmas Award piedzīvojumu ceļojumu apmācību nometni. Kopumā 40 jauniešiem – esošajiem programmas Award bronzas, sudraba vai zelta līmeņa dalībniekiem – tiks dota iespēja piedalīties četru dienu nometnē, kuras ietvaros varēs gūt zināšanas un prasmes, kas turpmāk noderēs ieskaites piedzīvojumu ceļojumu plānošanai un drošai laika pavadīšanai brīvā dabā.

  Apmācību nometnes programma

  Lai nometnes dalībnieki gūtu pieredzi, kas līdzīga nakšņošanai teltī, gultasvietas netiek nodrošinātas, tādēļ nometnes dalībnieki un viņu vecāki tiek aicināti savlaicīgi parūpēties par matračiem, guļammaisiem un citām komforta lietām, kas padarīs gulēšu uz grīdas ērtāku.

  Pieturēsimies pie pārliecības, ka vislabāk ir mācīties caur aktīvu darbošanos, tādēļ trešās apmācību dienas lielāko daļu pavadīsim svaigā gaisā. Šajā dienā katram apmācību dalībniekam savā mugursomā būs jāņem lietas, kas būs vajadzīgas pārgājiena laikā gan individuālām, gan grupas vajadzībām. Atšķirībā no pārējām dienām, kad ēdināšanu nodrošinās ēdināšanas uzņēmums, trešās dienas pusdienas katra grupa gatavos pati. Ja uzskatāt par vajadzīgu, lūdzam, savlaicīgi veikt poti pret ērču encefalītu.

  Dalības maksa: 80 eiro (šajā summā nav iekļauti dalībnieka transporta izdevumi!)

  Līgums un tā pielikumi – nometnes programma, līdzi ņemamo lietu saraksts, kārtības noteikumi, likumisko pārstāvju aptaujas lapa un apliecinājums par apdrošināšanu-, kas jānoslēdz ar Valsts izglītības satura centru, vecākiem/likumiskajiem pārstāvjiem vai pilngadīgiem programmas dalībniekiem tiks nosūtīts pēc 2018.gada 9.aprīļa. Informācija par apmaksas kārtību būs atrodama līgumā.

  Lai pieteiktos dalībai apmācību nometnē, līdz 2018.gada 3.aprīlim jāaizpilda un jāiesniedz elektroniskā veidlapa: https://goo.gl/forms/b17rO5cN4vWzrA9B3

  Saite uz šo ziņu..
 • Piedzīvojumu ceļojumu uzraugu un novērtētāju apmācības
  Piedzīvojumu ceļojumu uzraugu un novērtētāju apmācības
  Comments Off on Piedzīvojumu ceļojumu uzraugu un novērtētāju apmācības

  2018.gada 14.-17.martā Kandavas multifunkcionālajā jauniešu iniciatīvu centrā “Nagla” (Kandavā, Zīļu ielā 2) notiks Valsts izglītības satura centra organizētie profesionālās kompetences pilnveides kursi „Edinburgas hercoga starptautiskās jauniešu pašaudzināšanas programmas Award piedzīvojumu ceļojumu uzraudzīšana un novērtēšana” (28 stundas).

  Mērķauditorija: Award vadītāji. Apmācību ietvaros dalībnieki gūs padziļinātu priekšstatu par programmas Award piedzīvojumu ceļojumu un uzrauga un novērtētāja lomu tajā, kā arī gūs zināšanas un prasmes, kas vajadzīgas darbam ar jauniešu grupu, paredzētas personām, paredzētas personām.

  Saskaņā ar Ministru kabineta 2013.gada 17.septembra noteikumiem Nr.851 „Valsts izglītības satura centra maksas pakalpojumu cenrādis” dalības maksa vienai personai – 47,04 eiro.

  Kursu dalībniekiem tiek nodrošināta nakšņošana Kandavas jauniešu centra “Nagla” hostelī un ēdināšana. Visas attiecīgās izmaksas iekļautas dalības maksā.

  Pieteikšanās: līdz 2018.gada 5.martam sūtot aizpildīto pieteikuma anketu uz e-pastu: katrina.sprudzane@visc.gov.lv

  Pieteikuma anketa
  Apmācību programma

  Saite uz šo ziņu..
 • Notiks Award jauno vadītāju apmācības
  Comments Off on Notiks Award jauno vadītāju apmācības

  Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar Starptautiskās programmas Award zelta biedrību 2018.gada 30.-31.janvārī un 2018.gada 27.-28.februārī organizē Edinburgas hercoga starptautiskās jauniešu pašaudzināšanas programmas Award jauno vadītāju apmācības.

  Mērķauditorija: izglītības iestāžu darbinieki (pedagogi, psihologi, karjeras konsultanti, sociālie pedagogi utt.), jauniešu centru darbinieki, jaunatnes lietu speciālisti, pilngadīgie nevalstisko organizāciju (biedrību un nodibinājumu) pārstāvji un personas, kas saņēmušas bronzas, sudraba vai zelta Edinburgas hercoga starptautisko apbalvojumu.

  Par piedalīšanos apmācībās tiks izsniegts starptautiskais Award vadītāja sertifikāts un Valsts izglītības satura centra apliecība par pedagogu profesionālās pilnveides programmas „Jauniešu pašizaugsmes un profesionālo un sociālo prasmju pilnveidošanas sekmēšana” (16 stundas) apgūšanu.

  Norises vieta:

  • Apmācības 2018.gada 30.-31.janvārī notiks Rēzeknes 5.vidusskolā, Rūpnīcas ielā 11.
  • Apmācības 2018.gada 27.-28.februārī notiks Valsts izglītības satura centrā, Strūgu ielā 4, Rīgā.

  Darba valoda: latviešu

  Dalības maksa: Saskaņā ar Ministru kabineta 2013.gada 17.septembra noteikumiem Nr.851 „Valsts izglītības satura centra maksas pakalpojumu cenrādis” dalības maksa vienai personai – 26,88 eiro. Informācija par dalības maksas pārskaitīšanu tiks nosūtīta apmācību dalībniekiem pēc grupu nokomplektēšanas. Dalības maksā nav iekļauti dalībnieku transporta, ēdināšanas un nakšņošanas izdevumi!

  Pieteikšanās:

  • Janvāra apmācību grupa tiek komplektēta līdz 19.janvāra plkst.17.00.
  • Februāra apmācību grupa tiek komplektēta līdz 16.februāra plkst.17.00.

  Kontaktpersona: Valsts izglītības satura centra Interešu izglītības un audzināšanas darba nodaļas vecākā eksperte Katrīna Sprudzāne: katrina.sprudzane@visc.gov.lv

  Apmācību programma
  Pieteikuma anketa

  Saite uz šo ziņu..
 • #apbalvošana2017
  #apbalvošana2017
  Comments Off on #apbalvošana2017

  2017 gada 1. decembrī atjaunotās VEF Kultūras pils Kamerzālē jau 11. reizi Latvijā notika Valsts izglītības satura centra organizētā Edinburgas hercoga starptautiskās jauniešu pašaudzināšanas programmas Award apbalvojumu pasniegšanas ceremonija.

  Šogad Edinburgas hercoga starptautisko apbalvojumu saņēma 53 jaunieši no dažādām Latvijas vietām – Rīgas, Aknīstes, Auces, Dobeles, Gulbenes, Kandavas, Lielvārdes, Ogres, Rojas un Valkas novada. Tie ir jaunieši, kuri pilnībā pabeiguši pašu izstrādātās bronzas, sudraba vai zelta individuālās izaugsmes programmas un tādējādi sasnieguši individuālos mērķus. Visi programmā iesaistītie jaunieši veikuši brīvprātīgo darbu, apguvuši vai pilnveidojuši kādu prasmi, veltījuši laiku fizikām aktivitātēm un devušies pašu organizētā vairāku dienu pārgājienā.

  Programmas Award apbalvojumu pasniegšanas ceremonijā svētku uzrunas teica un balvas aktīvajiem un zinātkārajiem jauniešiem pasniedza Neformālās izglītības departamenta direktore, programmas Award nacionālā direktore Agra Bērziņa, Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Kīts Šenons, Kokneses fonda valdes priekšsēdētāja Valda Auziņa, Rīgas “Lattelecom” maratona  organizators Aigars Nords, ceļotājs Kārlis Bardelis, kā arī grupa “Ārzemnieki”. Ar video sveicienu apbalvojumu saņēmējus un viņu Award vadītājus sveica 1.decembra gaviļniece, programmas Award Latvija aizbildne dr.Vaira Vīķe-Freiberga.

  A.Nords, kurš šopavasar bija vadījis iesildīšanās treniņu apvienotajai programmas Award un  Lielbritānijas vēstniecības Latvijā skrējēju komandai, savā uzrunā jauniešiem atklāja formulu, ko izmantot, izvirzot jaunus mērķus: “Pareiziniet savu sākotnējo mērķi ar divi, un jūs iegūsiet īsto mērķi, uz kuru tiekties.” K.Bardelis, ar kuru jaunieši satikās piedzīvojumu ceļojumu apmācību nometnē Lielvārdē, atgādināja: “Nekādu atrunu! Seko savam sapnim!”

  Pasākuma apmeklētājus ar saviem priekšnesumiem iepriecināja un pārsteidza iluzionisti Edžus un Ieva, ielu vingrotāju priekšnesumu komanda “Street Warriors” un deju studija “Gemstones”.

  Pasākuma foto apskatāmi šeit: https://www.facebook.com/pg/awardLATVIA/photos/?tab=album&album_id=1727656517296734

  Saite uz šo ziņu..
 • 11. APBALVOŠANAS CEREMONIJA
  Comments Off on 11. APBALVOŠANAS CEREMONIJA

  2017. gada 1. decembrī plkst. 14.00 atjaunotās VEF Kultūras pils Kamerzālē jau 11. reizi Latvijā notiks Edinburgas hercoga starptautiskās jauniešu pašaudzināšanas programmas Award apbalvojumu pasniegšanas ceremonija, ko rīko Valsts izglītības satura centrs (VISC).

  Šogad programmas Award apbalvojumu saņems 53 jaunieši no dažādām Latvijas vietām – Rīgas, Aknīstes, Auces, Dobeles, Gulbenes, Kandavas, Lielvārdes, Ogres, Rojas un Valkas novada. Tie ir jaunieši, kuri pilnībā pabeiguši pašu izstrādātās bronzas, sudraba vai zelta individuālās izaugsmes programmas un tādējādi sasnieguši individuālos mērķus. Visi programmā iesaistītie jaunieši veikuši brīvprātīgo darbu, veltījuši laiku fiziskām aktivitātēm, apguvuši vai pilnveidojuši kādu prasmi, kā arī devušies piedzīvojumu ceļojumā.

  Uz apbalvošanas pasākumu ir aicināti apbalvojumu saņēmēju tuvinieki un labvēļi, izglītības iestāžu un jauniešu centru, kuros tiek īstenota programma Award, kā arī personas, kuras ir apmeklējušas Award jauno vadītāju apmācības.

  Ierašanās un reģistrēšanās no plkst. 13:30 līdz 13:50

  Pasākuma svinīgā daļa sāksies plkst. 14:00

  Saite uz šo ziņu..
 • Notiks Award jauno vadītāju apmācības
  Comments Off on Notiks Award jauno vadītāju apmācības

  2017. gada 21. -22. novembrī notiks Valsts izglītības satura centra un Starptautiskās programmas Award zelta biedrības organizētās Edinburgas hercoga starptautiskās jauniešu pašaudzināšanas programmas Award jauno vadītāju apmācības.

  Mērķauditorija: izglītības iestāžu darbinieki, jauniešu centru darbinieki, jaunatnes lietu speciālisti, pilngadīgie nevalstisko organizāciju pārstāvji un personas, kas saņēmušas bronzas, sudraba vai zelta Edinburgas hercoga starptautisko apbalvojumu.
  Par piedalīšanos apmācībās tiks izsniegts starptautiskais Award vadītāja sertifikāts un Valsts izglītības satura centra apliecība par pedagogu profesionālās pilnveides programmas „Jauniešu pašizaugsmes un profesionālo un sociālo prasmju pilnveidošanas sekmēšana” (16 stundas) apgūšanu.
  Norises vieta: Valsts izglītības satura centrs (Strūgu iela 4, Rīga)

  Darba valoda: latviešu

  Dalības maksa: 15 eiro (Dalības maksā nav iekļauti dalībnieku transporta, ēdināšanas un nakšņošanas izdevumi!)

  Pieteikšanās: līdz 13. novembrim

  Grupas lielums: 8 – 16 personas

  Kontaktpersona: Valsts izglītības satura centra Interešu izglītības un audzināšanas darba nodaļas vecākā eksperte Katrīna Sprudzāne: katrina.sprudzane@visc.gov.lv

  Apmācību programma
  Pieteikuma anketa

  Saite uz šo ziņu..
 • Notiks Award jauno vadītāju apmācības
  Comments Off on Notiks Award jauno vadītāju apmācības

  2017. gada 2. – 3. novembrī notiks Valsts izglītības satura centra un Starptautiskās programmas Award zelta biedrības organizētās Edinburgas hercoga starptautiskās jauniešu pašaudzināšanas programmas Award jauno vadītāju apmācības.

  Mērķauditorija: izglītības iestāžu darbinieki, jauniešu centru darbinieki, jaunatnes lietu speciālisti, pilngadīgie nevalstisko organizāciju pārstāvji un personas, kas saņēmušas bronzas, sudraba vai zelta Edinburgas hercoga starptautisko apbalvojumu.

  Par piedalīšanos apmācībās tiks izsniegts starptautiskais Award vadītāja sertifikāts un Valsts izglītības satura centra apliecība par pedagogu profesionālās pilnveides programmas „Jauniešu pašizaugsmes un profesionālo un sociālo prasmju pilnveidošanas sekmēšana” (16 stundas) apgūšanu.

  Norises vieta: Daugavpils pilsētas bērnu un jauniešu centrs “Jaunība” (Tautas iela 7, Daugavpils)

  Darba valoda: latviešu

  Dalības maksa:   15 eiro (Dalības maksā nav iekļauti dalībnieku transporta, ēdināšanas un nakšņošanas izdevumi!)

  Pieteikšanās: līdz 23. oktobrim

  Grupas lielums: 8 – 16 personas

  Kontaktpersona: Valsts izglītības satura centra Interešu izglītības un audzināšanas darba nodaļas vecākā eksperte Katrīna Sprudzāne: katrina.sprudzane@visc.gov.lv

  Apmācību programma

  Pieteikuma anketa

  Saite uz šo ziņu..
 • Notiks informatīvs seminārs Award vadītājiem
  Notiks informatīvs seminārs Award vadītājiem
  Comments Off on Notiks informatīvs seminārs Award vadītājiem

  2017. gada 23. oktobrī Valsts izglītības satura centrā (Rīgā, Strūgu ielā 4) notiks informatīvs seminārs Award vadītājiem. Piedalīties seminārā aicināti gan praktizējošie Award vadītāji, gan tādi, kas vēl gatavojas uzsākt aktīva Award vadītāja gaitas.

  Semināra darba kārtība:

  9.30 – 10.00 Reģistrēšanās
  10.00 – 10.20 Ievadvārdi, iepazīšanās
  10.20 – 11.00 Pārskats par programmas Award 2017.gada 2.un 3.ceturkšņa aktivitātēm
  11.00 – 12.00 Programmas Award pasākumi 2017.gada 4.ceturksnī un 2018.gadā
  12.00 – 12.30 Jauniešu pieteikšana apbalvojumu saņemšanai
  12.30 – 13.10 Pusdienu pārtraukums
  13.10 – 13.45 Atskats uz starptautisko jauniešu Erasmus+ projektu “SloAdventure2017”
  13.45 – 14.15 Award vienību aktivitātes 2017./2018.m.g.
  14.15 – 15.15 Award vienībām aktuālo jautājumu apspriešana
  15.15 – 16.00 Individuālās konsultācijas

  Saite uz šo ziņu..
 • A-B-A: “Grūtā dzīve”
  Comments Off on A-B-A: “Grūtā dzīve”

  Apvienotā Auces-Bikstu-Annenieku “Award” sudraba līmeņa komanda – Henriks Bērmanis, Sintija Studente, Iluta Marija Vidiņa, Krista Ivanovska un Toms Eglītis – devās ceļā 11. jūlijā ar mērķi apskatīt un iemūžināt ceļojuma maršrutā sastapto ezeru skaistumu .Ceļojums ilga trīs dienas, kuru laikā mēs izpētījām Ružas ezeru, Vipēdes ezeru un Sesavas ezeru.

  Pirmā diena sākās ar komandas dziļāku iepazīšanu, par kuru Iluta saka: “Lai arī šie cilvēki jau nometnēs tika iepazīti, tomēr ceļojuma laikā atklājās daudz kas jauns.” Drīz pēc tam sekoja Ružas ezers. Tas mūs pārsteidza ar savu vēsturisko apkārtni, uzbūvēto laipiņu, kā arī, neskatoties uz tā nelielo izmēru salīdzinājumā ar citiem ezeriem, tā lielo ūdensputnu daudzveidību. Dienas beigas vainagojās ar iespēju izpētīt Kristas mīļāko ūdenstilpni – Vipēdes ezeru. Krista stāsta: “Manuprāt, visskaistākais bija Vipēdes ezers. Vipēdis ir garens, tīrs un skaists un tā apkārtne ir sakopta. Ezeru iecienījuši makšķernieki, par ko liecināja laivas, kuras bija apkārt ezeram.” Vipēdes ezers bija arī pirmās dienas galapunkts un nakšņošanas vieta. Ezera izpētes laikā veiksmīgi tika atrasta dzīva gliemene, kura tika atlaista atpakaļ, taču bija spilgts piemērs tam, ka Vipēdes ezers ir pilns ar dzīvību.

  Pēc jauki gulētas nakts sekoja otrā diena, kuras maršrutā ietilpa mūsu trešais apskatītais un izpētītais Sesavas ezers. Šis ezers bija īpašs ar tā sakopto vidi un labi konstruēto laipu un atpūtas vietu netālu no ezera. Sesavas, tāpat kā Vipēdes ezers, ir iegarens, taču Ziemeļu virzienā un arī pilns ar dzīvību, par ko liecināja uznirstošo zivju muguras. Apskatījuši ezeru devāmies tālāk, un otro dienu noslēdzām Bēnē.

  Trešā diena – 13.jūlijs – pēc daudzu dalībnieku viedokļiem bija visgrūtākā,  jo “laikapstākļi parūpējās par to, ka labās domas ātri vien mainās”, taču pat tas mūs neapstādināja un mēs ar liekām mantām, sāpošām kājām, trijām tulznām uz pēdām, labu kompāniju un pozitīvām emocijām, ar lielu gribasspēku un smaidu sejā pieveicām ekspedīciju, un par to mēs sakām paldies skolotājām, Lindai Vežukai , Lailai Dambei un Renātei Jāzepai.

  Saite uz šo ziņu..
 • Treniņš treneriem
  Treniņš treneriem
  Comments Off on Treniņš treneriem

  Tiek meklēti cilvēki, kuri vēlas palīdzēt Valsts izglītības satura centram padarīt Edinburgas hercoga starptautisko jauniešu pašaudzināšanas programmu Award pieejamāku Latvijā dzīvojošiem jauniešiem vecumposmā no 14 līdz 24 gadiem!

  Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar Starptautiskās programmas Award zelta biedrību 2017. gada 19. -22. oktobrī organizē apmācības jaunajiem programmas Award apmācību vadītājiem. “Treniņš treneriem” ietvaros apmācību dalībnieki tiks sagatavoti tam, lai turpmāk varētu organizēt un vadīt Award jauno vadītāju (pedagogu, jauniešu centru darbinieku, jaunatnes lietu speciālistu, nevalstisko organizāciju pārstāvjus utml.) apmācības un Piedzīvojumu ceļojumu uzraugu un novērtētāju apmācības dažādās Latvijas vietās.

  Ja vēlies kļūt par brīvprātīgo programmas Award apmācību vadītāju, līdz 09.10.2017. piesakies apmācībām, aizpildot un iesniedzot elektronisko pieteikuma anketu: https://goo.gl/forms/Tv15ZP5kgepCfuvV2

  Mērķauditorija: pilngadīgas personas, kuras atbalsta ideju – mudināt un atbalstīt jauniešus uz aktīvu mācīšanos caur pašu pieredzi. Iepriekšējā pieredze un saskarsme ar programmu Award vēlama, bet ne obligāta
  Norises vieta: Rīga – 19. un 20. oktobrī Rīgas jauniešu centrā “Kaņieris” (Kaņiera iela 15), 21. un 22.oktobrī Valsts izglītības satura centrā (Strūgu ielā 4)
  Norises laiks: 19. – 22. oktobris
  Dalības maksa: 20 eiro (Dalības maksā nav iekļauti dalībnieku transporta un ēdināšanas izdevumi! Apmācību organizatori piedāvā iespēju bez maksas nakšņot un brokastot viesnīcā “Radi un Draugi”.)
  Darba valoda: latviešu
  Apmācības vadīs: programmas Award EMAS reģiona treneri – Jānis Supe un Valentīna Pužule

  Jautājumu gadījumā sazināties ar programmas Award nacionālo koordinatori Katrīnu Sprudzāni, rakstot uz e-pastu: katrina.sprudzane@visc.gov.lv

  ***

  Programma Award ir neformālās izglītības rīks, ko izmanto, lai palīdzētu jauniešiem sagatavoties patstāvīgai dzīvei un darbam. Šī programma kopš tās pirmsākumiem 1956.gadā ir iedvesmojusi vairāk nekā astoņus miljonus jauniešu vecumā no 14 līdz 24 gadiem izaicināt pašiem sevi sasniegt savus mērķus.

  Programmu Award veido trīs progresīvi līmeņi – bronzas, sudraba un zelta. Katrā līmenī jaunietim, kurš vēlas saņemt The Duke of Edinburgh’s International Award apbalvojumu, ir jāizvirza sev četri mērķi (zelta līmenī – pieci), kas nodrošina daudzpusīgu un harmonisku personības veidošanos. Jaunietim, programmas Award dalībniekam, ir jāveic brīvprātīgais darbs, jānodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, jāapgūst vai jāpadziļina prasmes un jādodas piedzīvojumu ceļojumā, bet zelta līmenī, papildu iepriekš minētajām aktivitātēm, ir jāīsteno projekts. Jaunietim izvirzīt un sasniegt mērķus palīdz īpaši apmācīti cilvēki – Award vadītāji (pedagogi, jauniešu centru darbinieki, jaunatnes lietu speciālisti, pilngadīgi nevalstisko organizāciju pārstāvji un citas personas, kuru ikdienas darbs saistīts ar jauniešiem).  

  Saite uz šo ziņu..
 • Kopējais labais darbs
  Kopējais labais darbs
  Comments Off on Kopējais labais darbs

  2017. gada 9. septembrī jau devīto gadu pēc kārtas notika Valsts izglītības satura centra organizētā Award rudens talka Likteņdārzā, uz kuru bija aicināti Edinburgas hercoga starptautiskās jauniešu pašaudzināšanas programmas Award dalībnieki un viņu ģimenes, Award vadītāji un ikviens programmas Award labvēlis. Šogad talkā, spītējot rudenim raksturīgajiem laika apstākļiem, piedalījās 94 dalībnieki no 10 Award vienībām. 

  Award rudens talka ir reize, kad individuālo programmu pildītāji – jaunieši vecumā no 14 līdz 24 gadiem – var satikties, savstarpēji iepazīties, apjaust programmas Award vērienu un kopā veikt kādu labo darbu, tādēļ, lai palīdzētu šī gada talkas dalībniekiem no 8 dažādām pašvaldībām uzsākt sarunu, Lielvārdes pamatskolas Award vienība bija sagatavojusi iepazīšanās spēles. Komunicēšana neizmantojot valodu, lietusmēteļu cilāšana un mazie rakstu darbi, kā arī īpašie talkas vingrinājumi uzmundrināja un lika noticēt programmas Award nacionālās koordinatores teiktajam par to, ka šī ir brīnišķīga diena, kad kopā būt un rosīties un ka ikviens smaids palīdzēs izvilināt sauli.

  Šī talka bija īpaša,  jo notika reizē ar Kokneses fonda organizēto Ābolu balli. Tūlīt pēc svinīgās Ābolu balles atklāšanas talkas dalībnieki tika sadalīti vairākās darba grupās – 30 personu grupa gatavoja ābolus ievārījuma vārīšanai un karamelizēšanai un spieda ābolu sulu, bet pārējie palīdzēja sakopt nesenās vētras nedarbus.

  Pasākuma ietvaros ar jauniešiem un Award vadītājiem tikās Lielbritānijas vēstniecības aizsardzības atašejs Latvijā Marks Sapsfords un Lielbritānijas vēstnieka Latvijā vietniece Sāra Hārpere.

  Pēc kopīga piknika talkas dalībnieki no Dobeles novada un Rēzeknes devās ziedot līdzi atvestos laukakmeņus un zemi, ko izmantos Likteņdārza Lielā kalna veidošanai. Talkas programmas noslēgumā – Award vienību ekskursija pa Likteņdārzu Award vadītāju vadībā.

  Paldies ikvienam talkas dalībniekam no Aizupes pamatskolas, Annenieku pamatskolas, Bikstu pamatskolas, Jaunjelgavas vidusskolas, Lielvārdes pamatskolas, Mežinieku pamatskolas, Rēzeknes 5. vidusskolas, Rojupes bērnu un jauniešu iniciatīvu centra, Taurupes pamatskolas, Valkas novada Bērnu un jauniešu centra par aktīvu iesaistīšanos uzticēto darbu veikšanā!

  Paldies Lielvārdes pamatskolas Award vienībai un Award vadītājai Ingai Blumfeldei par iepazīšanās spēļu organizēšanu un vadīšanu!

  Paldies brīvprātīgajiem – Kasparam Bulindžam un Kristapam Smiltniekam – par darbu koordinēšanu!

  Patiesi ceram satikt ikvienu no jums Likteņdārzā arī 2018. gada otrajā septembra sestdienā!

  Saite uz šo ziņu..
 • SloAdventure2017
  SloAdventure2017
  Comments Off on SloAdventure2017

  Raksta autore: Guna Una Jāzepa, programmas Award zelta līmeņa dalībniece

  No 31. jūlija līdz 11. augustam Slovēnijas pašos dienvidos, nelielā ciematā Fara, notika starptautisks The Duke of Edinburg’s International Award Erasmus+ finansēts projekts „SloAdventure2017”, kuras laikā jaunieši no Lietuvas, Somijas, Nīderlandes, Čehijas, Slovēnijas un Latvijas veica savus zelta līmeņa piedzīvojuma ceļojumus.

  No Latvijas mēs bijām pieci jaunieši no dažādām Latvijas Award vienībām – Aleks Krontāls no Annenieku pamatskolas Award vienības, Amanda Bizauska no Mežinieku pamatskolas, Alise Bašķe no Valkas Bērnu un jauniešu centra „Mice” , Jack Sa Nogueira no Rīgas Starptautiskās skolas un es, Guna Una Jāzepa,  no Bikstu pamatskolas Award vienības. Līdzi mums devās Award vadītāja no Balvu Valsts ģimnāzijas Valentīna Pužule un Award zelta apbalvojuma saņēmējs Ilmārs Pužulis, kuri piedzīvojuma ceļojuma laikā bija arī mūsu uzraugi. Paldies viņiem par zināšanām, rūpēm un atbalstu visa ceļojuma laikā!

  Pirmajās nometnes dienās notika dažādas iepazīšanās un saliedēšanās aktivitātes, tostarp mēs devāmies nelielā pārgājienā pa apkārtējo teritoriju. Šī pārgājiena laikā dalībnieki iepazinās ar reljefu un dabu, pa kuru veiks savas ekspedīcijas.

  Turpmākajās dienās tika veidotas starpvalstu komandas, kādās jaunieši dosies savā piedzīvojumu ceļojumā. Savstarpēji tika izvērtētas katras komandas stiprās un vājās puses, veiktas dažādas komandas saliedēšanas aktivitātes, gatavota četru dienu ēdienkarte un maršruts un sagatavots ekipējums. Galvenā sazināšanās valoda nometnē bija angļu valoda, bet noderēja arī vācu valodas prasmes, jo, piemēram, es tiku iedalīta grupā, kurā spēj sazināties arī vācu valodā, jo komandas uzraugs bija Award vadītājs, kurš labāk pārvalda vācu valodu.

  Beidzot klāt bija arī pats piedzīvojuma ceļojums. No rīta visi cēlās jau nedaudz pēc pulksten četriem , lai jau pēc pieciem varētu doties ceļā. Tika solītas karstas dienas, līdz pat + 35 grādiem, tāpēc grupām bija mērķis katru dienu sākt iet pēc iespējas agrāk, lai izvairītos no dienas svelmes. Zelta piedzīvojuma ceļojumā tika pavadītas četras dienas un trīs naktis, kopā noejot apmēram 90 km.

  Kalnainais reljefs daudziem radīja grūtības, īpaši tādu valstu pārstāvjiem kā latviešiem, lietuviešiem un nīderlandiešiem, jo šajās valstīs kalnu nav, ir tikai tādi nelieli pakalniņi. Jo augstāka virsotne bija jāsasniedz, jo lielāks gandarījums bija par nonākšanu tās galā. Katras virsotnes galapunktā bija kastīte ar žurnālu, kurā varēja ierakstīt, ka arī tu esi nonācis šajā virsotnē.

  Visas dienas bija saulains un ļoti karsts laiks,  otrajā naktī piedzīvojām arī negaisu ar lietu, bet, guļot teltīs, tas īsti netraucēja. Mums latviešiem pārsteigums bija lāči. Par tiem bijām brīdināti un apmācīti, kā rīkoties, ja tos redz. Kad reāli mežā ieraudzījām lāča pēdas, sapratām, ka jābūt modriem. Katru vakaru pārtikas krājumi tika ielikti maisos un iekārti kokā, lai lāči nenāktu ēdiena meklējumos pie mums teltīs.

  Protams, skaistie dabas skati, atšķirīgā daba, kalnainais reljefs radīja īpašas sajūtas, īpaši tajos brīžos, kad tu sēdi kāda kalna virsotnē un skaties apkārt plašumos no augšas, un saproti, cik tu cilvēks esi niecīgs uz tā visa fona. Un tad ir gandarījums par paveikto, ka tu spēj pārvarēt karstumu, fiziskās grūtības, kāpjot kalnā ar smagu mugursomu, un sasniegt mērķus kopā ar jaukiem un līdzīgi domājošiem cilvēkiem.

  Pēc piedzīvojuma ceļojuma bija prieks par paveikto un prieks atkal ieraudzīt  citus „senneredzētus” draugus no nometnes. Nākamajā dienā bija laiks ekspedīcijas izvērtēšanai. Katra grupa veidoja prezentācijas, kuras parādīt pārējiem nometnes biedriem un vadītājiem. Katras grupas pieeja bija citāda. Bija gan teatrāli uzvedumi, gan dziesmas, gan bilžu prezentācijas, gan ilustrēti grupas piedzīvojumi.

  Vēl kopā iepazīta citu tautu kultūra, ēdieni, kurus arī pēdējā vakarā nometnes vietā katras valsts komanda pagatavoja un cienāja pārējos. Bet pēdējā dienā devāmies uz Slovēnijas galvaspilsētu Ļubļanu, kur nometnes vadītājs Jaka mums parādīja pilsētas skaistākās vietas un iepazīstināja ar to vēsturi. Vēl pēdējās atvadas, un brīnisķīgais piedzīvojums varēja beigties.

  Šīs nometnes laikā tika iegūta jauna pieredze, jaunas zināšanas un prasmes,  spilgtas emocijas un draugi, kas nekad netiks aizmirsti. Šīs vasaras brīnišķīgais piedzīvojums ir beidzies, bet ar jauniegūtajiem draugiem jau plānojam citus ceļojumus nākotnē.

  Aleka domas par nometni ir šādas: „Man nometne ļoti patika, īpaši tas, cik ātri visi iepazinās un sadraudzējās. Ļoti ātri ieguvu draugus.  Īpašais ir tas, ka es biju viens no jaunākajiem, bet tāpat atradu cilvēkus ar līdzīgām interesēm un izbaudīju sarunas un piedzīvojumus kopā. Bijām ļoti saliedēta komanda. Šie cilvēki man vienmēr paliks atmiņā ar to, ko katrs no viņiem man ir devis. Nevaru nepieminēt smieklīgo atgadījumu naktī. Bija ap diviem naktī, kad pamodos un dzirdēju koku krakšķēšanu un smagus soļus. Nodomāju – tas ir lācis. Tad pēkšņi Award vadītāja un uzraugs Valentīna iesaucās: “Alek, beidz staigāt apkārt un ej gulēt!”, tad arī sāku skaļi smieties, pamodinot teltsbiedru.”

  Amandas domas: „ Viennozīmīgi varu teikt, ka tā bija man ļoti nebijusi, interesanta un piedzīvojumiem bagāta pieredze. Divās nedēļās paspēju iepazīt dažādu valstu cilvēkus, viņu tautas kultūru, un sapratu to, ka šādos projektos satiekas paši labākie, atraktīvākie un neatlaidīgākie jaunieši. No nometnes man visspilgtāk atmiņā ir palikuši vakari pie ugunskura un nakts pastaigas gar upi, jo tieši tur mēs ik vakaru dziedājām, dejojām, stāstījām jokus jeb veidojām tās atmiņas, ko atcerēsimies vēl ilgi.

  Atmiņā visvairāk ir palikuši kalni, kuros nācās kāpt augšā un nedaudz arī lejā. Bija vajadzīga liela fiziskā izturība. Man ļoti paveicās ar komandas biedriem. Katra diena bija smieklu, joku un dziesmu pilna. Spējām pasmieties par mūsu veiksmēm un neveiksmēm. Neskatoties uz to, ka mēs katrs nācām no citas valsts un varējām runāt tikai angļu valodā, mēs iepazinām cits citu, un varu teikt, ka kļuvām par izcilu un saliedētu komandu.

  Šī bija lieliska pieredze, jo pirmo reizi biju starptautiskā nometnē, uzlaboju svešvalodas prasmes, iepazinu citu tautu kultūru, iemīlēju brīnišķīgo dabu, izgāju zelta piedzīvojuma ceļojumu mums latviešiem neraksturīgā vidē(pakalni), bet pats galvenais ir tas, ka ieguvu jaunus draugus no citām valstīm, ar kuriem arī šobrīd uzturu kontaktus un priecājos par iegūto pieredzi un emocijām.”

  Alises domas: „Kas man visvairāk patika Slovēnijā? Tā noteikti ir ekspedīcija, tā bija pati labākā daļa. Četras dienas kalnos, kas pašiem slovēņiem skaitās pakalniņi, četras dienas ar tikko iepazītiem jauniešiem, ejot cauri dažādām situācijām, gan nopietnām gan ne tik nopietnām. No ekspedīcijas noteikti vēl paliks atmiņā redzētie meža zvēri – meža cūkas, vāveres un stirnas. Dienas pirms un pēc ekspedīcijas arī tika ļoti jauki pavadītas, iepazīstot jauniešus no citām zemēm. Tagad ar prieku varu teikt, ka man ir draugi Slovēnijā, Čehijā, Lietuvā, Nīderlandē un Somijā. Tik tiešām – šie vakari pie ugunskura vai sēžot iekšā un runājot par visu un tai pat laikā par neko paliks prātā vēl ilgi .”

  Saite uz šo ziņu..
 • Notiks Award jauno vadītāju apmācības
  Notiks Award jauno vadītāju apmācības
  Comments Off on Notiks Award jauno vadītāju apmācības

  2017. gada 5.-6. oktobrī notiks Valsts izglītības satura centra un Starptautiskās programmas Award zelta biedrības organizētās Edinburgas hercoga starptautiskās jauniešu pašaudzināšanas programmas Award jauno vadītāju apmācības.

  Mērķauditorija: izglītības iestāžu darbinieki, jauniešu centru darbinieki, jaunatnes lietu speciālisti, pilngadīgie nevalstisko organizāciju pārstāvji un personas, kas saņēmušas bronzas, sudraba vai zelta Edinburgas hercoga starptautisko apbalvojumu.

  Par piedalīšanos apmācībās tiks izsniegts starptautiskais Award vadītāja sertifikāts un Valsts izglītības satura centra apliecība par pedagogu profesionālās pilnveides programmas „Jauniešu pašizaugsmes un profesionālo un sociālo prasmju pilnveidošanas sekmēšana” (16 stundas) apgūšanu.

  Norises vieta: Valsts izglītības satura centrs (Strūgu iela 4, Rīga)

  Darba valoda: latviešu

  Dalības maksa:   15 eiro (Dalības maksā nav iekļauti dalībnieku transporta, ēdināšanas un nakšņošanas izdevumi!)

  Pieteikšanās: līdz 25. septembrim

  Grupas lielums: 8 – 16 personas

  Kontaktpersona: Valsts izglītības satura centra Interešu izglītības un audzināšanas darba nodaļas vecākā eksperte Katrīna Sprudzāne: katrina.sprudzane@visc.gov.lv

  Apmācību programma

  Pieteikuma anketa

  Saite uz šo ziņu..
 • 9. Award rudens talka Likteņdārzā
  9. Award rudens talka Likteņdārzā
  Comments Off on 9. Award rudens talka Likteņdārzā

  Rudens talku sezonā Valsts izglītības satura centrs aicina visus Edinburgas hercoga starptautiskās jauniešu pašaudzināšanas programmas Award dalībniekus un viņu ģimenes, Award vadītājus un citus labvēļus atlicināt laiku, lai 9. septembrī piedalītos par tradīciju kļuvušajā Award talkā Likteņdārzā. Čakli strādāsim, kopā atvilksim elpu un izmantosim iespēju kopā iepazīties ar Likteņdārzu un tā stāstu.

  Pasākuma programma tiks izziņota septembra pirmajās dienās.

  Saite uz šo ziņu..
 • Recepte: kā kopā mācīties
  Recepte: kā kopā mācīties
  Comments Off on Recepte: kā kopā mācīties

  Raksta autore: Linda Vežuka, Auces vidusskolas Award vienības vadītāja

  Auces un Dobeles novadu Award vienības cieši sadarbojas jau otro gadu. Rīkojam jauniešu tikšanās reizes un iepazīstam cits citu. Katrā tikšanās reizē vadāmies pēc vienota principa –  ir pasākuma dalībnieku saliedēšanas spēles, kurām seko aktivitātēs, kas saistītas ar programmas Award jomām, respektīvi, mūsu pasākumos ir fiziskās aktivitātes, jaunu prasmju apguve, labo darbu veikšana un gatavošanās piedzīvojumu ceļojumam. Tā veidojas jaunas draudzības, pieredzes apmaiņas, labas idejas un nostiprinās pārliecība, ka tas, ko mēs – Award vadītāji – darām, ir jauniešiem interesanti un noderīgi. Tas ir svarīgi arī tādēļ, ka bieži attiecīgā līmeņa (bronzas, sudraba vai zelta) piedzīvojumu ceļojuma grupas izveidei no vienas Award vienības ir nepietiekošs dalībnieku skaits, tādēļ šādi pasākumi lieliski noder tam, lai jaunieši sāktu kooperēties.

  Gatavojoties ikvasaras piedzīvojumu ceļojumam, šogad apmācības 28.-29.aprīlī uzsākām Auces vidusskolā ar projektu “Satikšanās Aucē”, kuram pati personīgi rakstīju projekta pieteikumu pašvaldības izsludinātajam konkursam. Finansējumu projektam piešķīra gan Auces novada pašvaldība, gan dažādi uzņēmēji.

  Pirmo dienu sākām ar iepazīšanos un labo darbu, kurš tika apvienots ar jauno prasmi. Iesniedzot pašvaldībai projektu šim pasākumam, kā pievienoto vērtību norādījām “Zaļās klases” izveidi pie Auces vidusskolas. Tās izveidei bija nepieciešamas koka paletes, kuras laipni uzdāvināja SIA “EK AUCE” un krāsas, kuras bijām kā dāvinājumu saņēmuši no sadraudzības skolas Norvēģijā. Atlika izdomāt un saplānot darbus. Līdz tikšanās reizei tapa skices par mēbeļu izskatu un ar skolas skolēnu palīdzību paletes tika nokrāsotas. Zēnu mājturības skolotājs atbildīgos darbus un skrūvmašīnas uzticēja Henrikam (sudraba līmeņa programmas dalībniekam no Auces vidusskolas) un mēs bijām gatavi darbam. Visiem projekta dalībniekiem bija iespēja pirmo reizi mūžā iemēģināt roku darbā ar skrūvmašīnu. Šo iespēju izmantoja gandrīz visi!

  Iestājoties krēslai, jauniešus salozējām komandās un sākās komandu saliedēšanas akcija “Foto orientēšanās – ekspedīcija” pa Auci. Šo aktivitāti organizēja Tāla un Iluta (sudraba līmeņa programmas dalībnieces no Auces vidusskolas). Jāsaka, ka šī aktivitāte ieguva vislielāko atzinību!

  Tad jau klāt arī nakts un vēl dažas sporta aktivitātes, spēles, sarunas… Un nakts miers mācību klasēs uz līdzi paņemtiem matracīšiem un guļammaisiem.

  Rīts vienmēr atnāk ar rīta vingrošanu. Par to rūpējās Anna (bronzas līmeņa dalībniece) un Baiba (sudraba līmeņa dalībniece). Jāizkustās bija, jo sekoja atbildīga nodarbība – pirmās palīdzības apmācības.  Šoreiz mums prasmes apgūt palīdzēja Ātrās neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta medmāsa I.Jakuboviča. Te bija daudz noderīga un interesanta. Pat skolotāji, kuriem jau šķiet, ka it kā visu jau zina, atkārtoja  un nostiprināja vērtīgās zināšanas.

  Pēcpusdienā vēl nodarbības par ceļojuma kultūru, mugursomu kārtošanu un pirmās iestrādes piedzīvojumu ceļojumu komandu komplektēšanā, kā arī mērķu un maršrutu plānošanā.

  Renāte Jāzepa, Bikstu pamatskolas Award vienības vadītāja: “Ļoti vērtīga bija pirmās palīdzības nodarbība, kuru vadīja Ātrās neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta medmāsa. Tika sniegta ļoti konkrēta, īsa, jauniešiem saprotamā formā informācija, kā rīkoties dažādās situācijās, īpaši akcentējot tos gadījumus, kuri var notikt ekspedīcijas laikā brīvā dabā. Jaunieši praktiski izmēģināja pirmās palīdzības iemaņas, demonstrējot, kā rīkotos konkrētās situācijās.

  Runājot par tādiem jautājumiem kā nepieciešamais ekipējums, kā to izmantot, par meistarību, darbojoties nometnē, tehniskās ceļošanas prasmes, tika akcentēta iepriekšējā piedzīvojumu ceļojumu pieredze, tā jauniešiem liekot saprast, kas patiešām ir svarīgs, gatavojoties piedzīvojumu ceļojumam. Mācoties no savām kļūdām un ieklausoties citu iepriekšējo grupu pieredzē, var veiksmīgāk sagatavoties nākamajam ceļojumam,  jo, kamēr cilvēks īsti nav nonācis kādā problemātiskā situācijā, viņš īsti neapzinās tās svarīgumu.”

  ***

  Piedzīvojumu ceļojumu apmācību otro daļu “uz sevi ņēma” Ineta, Award vadītāja Mežinieku pamatskolā. Lai iegūtu finansējumu 28.jūnija nodarbībām Tērvetē, viņa uzrakstīja projektu un iesniedza tto Dobeles novada izglītības pārvaldei.

  Tērvetes dabas parkā jaunieši satiekoties atkal izspēlēja dažādas sevis un citu iepazīšanas spēles. Tad sekoja navigācijas prasmju apgūšana un  draudzīga orientēšanās Tērvetes “Mammadaba dēkā”, izvēloties vidējo vai garo trasi.  Diena bija kā radīta skriešanai pa mežu un kontrolpunktu meklēšanai.

  Pēc pašgatavotām pusdienām uz dzīvas uguns, sākās maršrutu plānošana. Noskaidrojās, ka sudrabs šogad būs viena, jaukta, grupa. Ar šādu priekšlikumu pie vadītājām vērsās paši jaunieši, jo Krista no Bikstiem jau pagājušajā gadā esot aizrunājusi vietu pie Auceniekiem…

  Maršruta plānošana un laiku rēķināšana prasīja vairāk laika kā domāts un tika nolemts, ka jāturpina Aucē, skolā.

  Renāte: “Otrajā apmācību posmā jaunieši jau konkrēti veidoja komandas, mācījās sastādīt maršrutu, apguva novērošanas un reģistrēšanas prasmes. Daudz laika tika pavadīts, pētot kartes, skaitot kilometrus, meklējot atbilstošākās nakšņošanas vietas.

  Lai saliedētos, kopīgi tika izieta orientēšanās trasīte, kuru bija sagatavojis profesionāls orientierists. Viņa sastādītā  karte ar topogrāfiskajiem apzīmējumiem ļāva praktiski pārbaudīt teorētiskās zināšanas par navigācijas jautājumiem. Šeit svarīgs bija ne tikai kāju ātrums un fiziskā izturība, kura piedzīvojuma ceļojumā arī nav mazsvarīga, bet arī prasme saprast informāciju kartē, prasme, kā veiksmīgāk un saprātīgāk nonākt attiecīgajos kontrolpunktos, arī zināšanas par dabas jautājumiem.

  Pēc  orientēšanās mežā jaunieši pa grupām gatavoja maltītes. Īpaši bronzas grupas dalībniekiem bija svarīgi saprast, ar ko gatavošana dabā atšķiras no gatavošanas mājās virtuvē. Iepriekšējo grupu pieredze,  idejas palīdzēja pareizi iekurt ugunskuru, taupīt resursus, enerģiju, tā ātrāk pagatavojot maltīti.

  Noslēgumā jauniešiem bija iespēja iziet Tērvetes dabas parka gaisa trasi, kurā varēja nostiprināt savu fizisko izturību, gribasspēku, lai izietu trasi līdz galam, pārvarēt bailes un grūtības dažādu šķēršļu priekšā. Tas ir kā rūdījums  pārvarēt grūtības un šķēršļus, kuri var gadīties piedzīvojuma ceļojuma laikā.”

  Turpinājums bija ne mazāk aizraujošs – gaisa takas… Brīžiem skats bija kā Avatara filmā – pilni koki ar jauniešiem un sakliegšanās…

  Diena beidzās ap 17.00 un ceļš mājup jau pilns pārdomu un rūpju.

  Kā jau minēju – ekspedīcijas plānošana turpinājās vēl nākamajās dienās skolā. Tad vēl izmēģinājuma ceļojumi un tikai tad, jaunieši bija pilnībā gatavi savam šīs vasaras izaicinājumam.

  Receptes pirmsākumi

  Ineta Legzdiņa, Mežinieku pamatskolas Award vienības vadītāja: “2010. gada rudenī Mežinieku pamatskolā notika pirmais AWARD pasākums, uz kuru, interesantus piedzīvojumus meklējot un neko nezinot par AWARD programmu, kopā ar savām skolotājām Renāti, Mariku un Aļonu ieradās jauniešu grupas no Dobeles rajona Bikstu un Lejasstrazdu pamatskolām un Jelgavas rajona Aizupes pamatskolas. Visas skolotājas, kuras piedalījās pasākumā, vēlāk kļuva par Award vadītājām. 2010.gada pasākums uzskatāms par Dobeles novada awardiešu sadarbības sākumu. Tolaik ieviesās arī paredzamā kopīgo pasākumu kārtība – darīt kaut ko no katras Award jomas.

  Pirmie divi kopīgie pasākumi Mežinieku pamatskolā pazīstami ar nosaukumu “Nāc AWARD pulkā!” un notika ar pašu jauniešu dalības maksu ēšanas nodrošināšanai. Kad jaunizveidotā Dobeles novada pašvaldība 2014. gadā pieņēma nolikumu „Par finansiāla atbalsta piešķiršanas kārtību jauniešu un jaunatnes biedrību projektu programmā” (izsludina divas reizes gadā – pavasarī un rudenī), tapa pirmais projekta pieteikums “AWARD mūs vieno” Mežinieku pamatskolā. Guvām cerēto finansiālo atbalstu, un turpmāk projektus rakstījām visas Dobeles novada Award vadītājas pēc kārtas: Renāte Jāzepa (Award vadītāja Bikstu pamatskolā) – “Award prieks Bikstos” un “Dalies mīlestībā”, Ineta – “Award piedzīvojumu ceļā”, vēlāk pievienojās Annenieku jaunieši un Laila Dambe (Award vadītāja Annenieku pamatskolā) ar “Visi kopā ar AWARD”.

  Pirmās vasaras ekspedīcijas apmācības dažādu Award vienību dalībniekiem arī notika Mežiniekos – Award dienas nometnes ietvaros 2014. gadā, kad uz ceļojuma sadaļu pieaicinājām biksteniekus, jo bija labi vietējie resursi – medmāsa, orientēšanās speciālists. Iesākto turpinājām arī divās nākamajās vasarās.

  2016.gadā sākās starpnovadu Award vienību sadarbība, kad jaunieši no Auces un trim Dobeles novada Award vienībām  kopīgi apguva piedzīvojumu ceļojumu plānošanai un īstenošanai nepieciešamās prasmes.

  Kā tradīcija iedibināti “Award vasaras ekspedīciju stāsti” rudens pasākumos – ekspedīciju grupas atrāda savas prezentācijas un stāsta par piedzīvoto, izdara secinājumus un dalās pieredzē. Arī ekspedīciju uzraugi un novērtētāji piedalās šajās sarunās, analizējot vasarā redzēto.

  Šogad ekspedīcijām sākām gatavoties jau laicīgi, turklāt apmācības organizējām vairākos piegājienos. “Stafeti” pārņēma Linda Vežuka, kura rūpējās par 28.-29.aprīļa posmu, par 28.jūnija posmu gādāju es, bet rudens pasākumam projektu gatavojas rakstīt Laura Janševska (Award vadītāja Mežinieku pamatskolā). 2018.gadā par projektu un jaunām idejām ekspedīcijas prasmju apmācībām domāšot Renāte.”

  Award vadītāju kopfoto. No kreisās: Linda, Renāte, Laura, Ineta un Laila

  Saite uz šo ziņu..
 • Pirmā pieredze
  Pirmā pieredze
  Comments Off on Pirmā pieredze

  Rīgas Ostvalda vidusskolas programmas Award zelta līmeņa dalībniece Diāna Bondareva: “Uzsākot pedagoģes gaitas, vēlējos pamēģināt darbu vasaras nometnē, un šovasar mans sapnis piepildījās! Sava zelta projekta ietvaros 1.-8.jūlijā deju treneres lomā piedalījos vasaras sporta nometnē “Esperansa”. Mana projekta mērķis – iepazīstināt nometnes dalībniekus ar sociālo deju. Engurē pasniedzu nosacīti jauno virzienu sociālajās dejās – Zouk (Zuks).

  Zouk ir skaists, mūsdienīgs brazīliešu dejas stils, kas cēlies no Lambadas un radies 1990. gados Dienvidamerikā. Tā ir lēna un jutekliska deja, ar daudziem soļiem un pagriezieniem, kura spēj uzlabot stāju, nostiprināt muskuļus, attīstīt ķermeņa plastiskumu un elastību. Zouk deja ir īpaša ar to, ka to var dejot ar partneri pie jebkuras mūzikas un tā dod pārsteidzošu brīvību mūzikas un kustību interpretācijai, salīdzinot ar citām pāru dejām.

  Novadīju 5 nodarbības. Sākām ar teoriju, ritma izprašanu, bāzes soļiem un beidzām ar Zouk nodarbībām pāros, kuru laikā mēs mēģinājām salikt kopā visus iemācītos soļus un figūras. Nodarbības sastāvēja no vairākiem posmiem: iesildīšanās, strečings, bāzes soļi, iepriekšējā materiāla atkārtošana, jauna materiāla apgūšana un minitrenings. Nodarbības ilga 1,5-2 stundas.

  Gatavojos un plānoju deju nodarbību programmu pat naktī, sapnī redzot kādā veidā iedot jauno materiālu, kā labāk paskaidrot jaunus soļus, kad dot iespēju bērniem padejot pāros u.t.t. Gatavojoties nodarbībām, neapšaubāmi man palīdzēja iepriekš iegūtās zināšanas un prasmes no treniņiem ar saviem treneriem, deju pieredze kā tāda, video no Youtube un, protams, kolēģu uzslava un atbalsts.

  Nometnes sākumā mēģināju strādāt ar pilnīgi visiem nometnes dalībniekiem, bet drīz nonācu pie secinājuma, ka labāk būtu strādāt tikai ar vecāko skolēnu grupu. Mans pieņēmums attaisnojās un ļāva sasniegt labus rezultātus. Paši vecākās grupas skolēni bija ļoti ieinteresēti un motivēti piedalīties deju apmācībās.

  Man tas bija personīgais izaicinājums, jo, pirmkārt, tā bija vispār mana pirmā pieredze nometnē, otrkārt, pirmā pieredze deju pasniegšanā, neskatoties uz to, manuprāt, man izdevās sasniegt savus mērķus un gūt no procesa un sasniegtā rezultāta gandarījumu!

  Nometnes dalībnieku atsauksmes:

  Toms (9. klase): ”Es labprāt pamēģināju kaut-ko jauno, jaunas dejas, jo agrāk nekad vispār nedejoju.”

  Ļevs (7. klase): “Man patika dejot ar meitenēm. Zouk deju nodarbību pieredze palīdzēja man justies drošāk gan vakara diskotēkās, gan uzstājoties nometnes noslēguma gala koncertā.”

  Anna (8. klase): “Bija ļoti interesanti iepazīties ar tādu deju kā Zouk, bija ļoti izzinoši iepazīt radoši sevi un reizē arī jautri! Paldies deju skolotājai Diānai!”

  Marija (9. klase): “Man patīk dejot, tādā veidā es varu gūt pozitīvu noskaņu. Zouk nodarbībās ar skolotāju Diānu attīstījās plastiskums, muzikalitāte un ritma izjūta.”

  Saite uz šo ziņu..

Saņem jaunākās Award ziņas:

Back to Top